aktualności > Będą studiować i pracować jednocześnie. PWSZ uruchamia studia dualne

Będą studiować i pracować jednocześnie. PWSZ uruchamia studia dualne

2018-06-08

Połączenie studiów stacjonarnych z równolegle realizowanym płatnym stażem zawodowym – to propozycja zupełnie nowej formy kształcenia w kaliskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. Studia dualne są popularne w dużych ośrodkach akademickich, dlatego były oczekiwane przez studentów i pracodawców.

List intencyjny w sprawie uruchomienia studiów dualnych na kierunku mechanika i budowa maszyn podpisali prof. Andrzej Wojtyła, rektor kaliskiej uczelni, oraz Wojciech Wasik, dyrektor generalny Pratt & Whitney Kalisz. – Nowa forma studiowania jest naszą odpowiedzią na potrzeby rynku. Z jednej strony dajemy studentom możliwość kształcenia na dziennych studiach inżynierskich, a z drugiej – szansę, by w tym samym czasie zdobyli także cenne doświadczenie zawodowe – mówi prof. Andrzej Wojtyła. – W trakcie 3,5-rocznych studiów I stopnia, oprócz wykładów i ćwiczeń w laboratoriach, studenci będą mogli pracować w Pratt & Whitney Kalisz. A po uzyskaniu dyplomu mają zdecydowanie lepszą pozycję w ubieganiu się o stałe zatrudnienie w tej firmie.

W roku akademickim 2018/19 dualna forma studiowania obejmie kierunek mechanika i budowa maszyn. Przez pierwsze dwa semestry nauka odbywać się będzie tylko w ramach zajęć dydaktycznych w uczelni. W drugiej połowie II semestru rozpocznie się rekrutacja na dualny system kształcenia. O zakwalifikowaniu kandydata na studia dualne zdecyduje średnia ocen oraz wynik rozmowy kwalifikacyjnej, którą przeprowadzi pracodawca. Student rozpocznie trzytygodniową praktykę po II semestrze nauki, a począwszy od III semestru zajęcia odbywać będą w systemie przemiennym, tj. tydzień praktyki i tydzień zajęć teoretycznych. W każdym semestrze przypadnie 7 tygodni praktyki zawodowej (po 40 godzin tygodniowo) i 8 tygodni zajęć teoretycznych.

Podpisanie listu intencyjnego z firmą Pratt & Whitney to dopiero początek, bowiem jest więcej przedsiębiorstw, które w rozwoju kształcenia dualnego upatrują wielką szansę na zdobycie bardzo dobrze przygotowanych do pracy fachowców.

AW, Jakub Banasiak, rzecznik prasowy PWSZ w Kaliszu